Изпусканите газове трябва да удовлетворяват все по-високи стандарти. Затова се въвеждат допълнителни софтуерни функции, като компенсиране на подаваното гориво към инжекторите.
Всеки инжектор има различни гориво-инжекционни характеристики. За да се оптимизира ефективността на впръскването, блокът за управление на двигателя компенсира тези разлики, като регулира поотделно продължителността на впръскването на гориво от инжекторите. Това се прави въз основа на уникалния компенсационен код, който се състои от 30 букви и цифри. Компенсационните кодове на инжекторите са отпечатани на главата на всеки инжектор (Фигура 10). Когато сменяте инжектор, компенсационният код трябва да се програмира наново в блока за управление на двигателя.
Фигура 10: Компенсационен код на инжектор
Освен това управлението за плавна работа адаптира количеството на впръскваното гориво от инжектора, така че всеки цилиндър да осигурява еднакъв въртящ момент към коляновия вал. Ако скоростта на конкретен цилиндър е твърде ниска, количеството на впръскваното гориво се увеличава, и обратно.
Ако въртящият момент на един цилиндър е по-малък от този на останалите цилиндри, инжекторът на този цилиндър получава сигнал за по-дълъг период на впръскване. Другите цилиндри получават сигнал за по-кратък период на впръскване. Тези отклонения във времената за впръскване могат да се разчетат с диагностичен инструмент. Чрез сравнение на показанията с програмираните стойности могат да се определят инжекторите, които не работят правилно.
Управлението на плавната работа е ограничено до компенсационната стойност (Компенсиране на подаваното гориво към инжектора) и зависи от модела/вида. Ако е необходима корекцията да е по-висока от това ограничение, въртящият момент на конкретния цилиндър няма да е достатъчен. Това води до влошена работа на двигателя.
Причините за това могат да бъдат:
- Грешно програмиране на инжектора: когато се сменя инжектор, компенсационната стойност трябва да се програмира наново.
- Кавитация: локални промени в налягането могат да предизвикат образуване на временни газови мехурчета. Когато тези мехурчета имплодират при следващата фаза на високо налягане и влязат в контакт с някаква повърхност, те могат да причинят кавитация. Сменете дефектния компонент.
- Замърсяване на инжектора: замърсеното гориво може да доведе до отлагания по инжекторната дюза. Това създава допълнително съпротивление при отваряне и затваряне на дюзата. Почистете инжектора.
- Замърсяване на редукционния клапан: замърсеното гориво може да доведе до отлагания по възвратния клапан. Изходящият отвор не може да се затвори плътно и налягането на горивната магистрала не може да достигне максималната стойност. Почистете редукционния клапан.
- Увреждане на инжекторната дюза поради износени метални части или гориво с много ниски смазочни характеристики. Сменете дефектния компонент.
|