МОДУЛ НА ЗАПАЛВАНЕТО

Функция

Модулът на запалването включва и изключва тока през първичната запалителна бобина. Модулът на запалването зарежда запалителната бобина, докато токът е включен. В момента, в който модулът на запалването изключи тока, запалителната бобина създава индукционно напрежение, което причинява искра.

Модулът на запалването включва и изключва тока в зависимост от входящия сигнал. Този вход се доставя от блока за управление. При по-старите системи входният сигнал се доставя от индуктивен датчик, датчик на Хол или датчик с опто-съединител, монтиран на разпределителя.

Спецификации
Съпротивление: -
Захранващо напрежение: -

Електрическо управление

Конекторът на модула на запалването има няколко клеми. Следните клеми се използват обикновено в модули на запалването.

  • клема, свързана със запалителната бобина. С тази клема се включва и изключва токът през запалителната бобина.
  • клема, свързана със захранващото напрежение (12 V)
  • клема, свързана на маса.
  • клема(и) за получаване на входния сигнал. Ако входният сигнал се доставя от индуктивен датчик, са необходими две клеми.

Изходното напрежение на индуктивен датчик се доставя от вътрешна бобина. Тази бобина създава изходно напрежение с почти синусоидална форма на сигнала. Ако входният сигнал се доставя от датчик на Хол или опто-съединител, са необходими три клеми. Две от тези три клеми се използват за захранване на датчика. Захранващото напрежение е или 5, или 12 V. Третата клема получава изходящ сигнал от датчика. Изходното напрежение на тези датчици е сигнал с квадратна вълнова форма.

Възможни са допълнителни клеми. Например, да изпраща сигнал за об./мин. към брояча на обороти. Понякога входният сигнал се доставя от датчик, докато синхронизацията на запалването се управлява от блока за управление. В този случай полученият входен сигнал от датчика се преобразува в квадратен вълнови сигнал от модула на запалването и се изпраща на блока за управление. Блокът за управление, получаващ този сигнал, изчислява тази и друга входна информация от различни параметри на двигателя и изпраща нов сигнал с квадратна форма към модула на запалването. Този сигнал се използва от модула на запалването за включване и изключване на тока през запалителната бобина.

Докато входният сигнал за модула на запалването е 'висок', токът е включен. В момента, в който този входен сигнал спадне на 'нисък', токът се изключва. В този момент ще възникне искра

Електрическа диагностика

Стартирайте двигателя и измерете (като използвате осцилоскоп) входния сигнал, подаван от блока за управление или входния датчик. Трябва да се вижда сигнал от индуктивен датчик с квадратна вълнова форма или синуидална вълнова форма.

Сигналът не е ОК:

  • Откачете конектора на модула на запалването и проверете жиците между модула на запалването и блока за управление или датчика на входа.
  • сменете модула на запалването, ако сигналът се появява при откачен конектор и изчезва при свързан конектор.

Ако изходящият сигнал остава невидим, неизправността не е в компонента.

Сигналът е OK:

  • проверете електрозахранването на модула на запалването.
  • проверете първичното напрежение, като използвате запалителен осцилоскоп или нормален осцилоскоп с подходяща сонда.
  • проверете жиците между модула на запалването и запалителната бобина.

Напрежението трябва да бъде близо до 0 V, през периода, когато модулът на запалването получава 'високо' входно напрежение от датчика или блока за управление.

Механична диагностика
  • Демонтирайте спомагателния въздушен клапан, без да откачвате конектора.
  • Включете запалването и се уверете, че клапанът се затваря, когато нагревателният елемент загрее биметалната пластина.