|
Общи указания за работа по горивни системи с високо налягане.
- Системите за впръскване на дизелово гориво common rail работят при много високо налягане. Не извършвайте никакви ремонти по горивната инжекционна система при работещ двигател. Изчакайте поне една минута след спиране на двигателя.
- Обръщайте внимание на чистотата, когато работите по горивната система. Дори най-малките частици прах в горивната система могат да доведат до неизправности в работата на двигателя. Отворените горивни връзки трябва да бъдат уплътнени с подходящи капаци или пробки.
- Никога не демонтирайте горивните инжектори.
- Винаги сменяйте медните уплътнителни пръстени на инжекторите.
- Когато сменяте инжектор, компенсационният код трябва да се програмира наново в блока за управление на двигателя.
- Когато се поставя нов блок за управление на двигателя, всички съществуващи компенсационни кодове на инжекторите в новия блок за управление на двигателя трябва да се настроят с диагностичен инструмент.
- Не огъвайте и не поставяйте под напрежение горивопроводите с високо налягане. За да избегнете течове, поставяйте нови горивопроводи, когато извивките са деформирани.
- Горивопроводите с високо налягане са предназначени за конкретния автомобил и не могат да се използват в друг автомобил, дори когато разстоянията между общата магистрала и инжекторите са едни и същи.
|
Винаги прочитайте общите указания, преди да работите по горивни системи с високо налягане.
Предимството на системата с обща горивна магистрала е, че тя може да променя налягането и синхронизацията на впръскването в широк диапазон. Налягането при впръскване не зависи от оборотите на двигателя и количеството на впръскваното гориво. Това се постига чрез отделяне на помпата за високо налягане от инжекторите чрез акумулатор за налягане - общата магистрала.
Блокът за управление на двигателя изчислява налягането на впръскване, количеството на впръскваното гориво и синхронизацията на инжекциона въз основа на текущото работно състояние на автомобила и използва множество датчици, които подават данни за:
- Положение на педала за газта
- Скоростта и положението на коляновия вал
- Температурата на двигателя
- Налягането на подавания въздух и т.н.
След първоначалното й въвеждане дизеловата система common rail е претърпяла редица подобрения. Можем да разграничим три поколения такива системи.
1-во поколение: Контрол на налягането чрез клапан за управление на налягането. Инжектор с електромагнитен клапан. 1350 бара.
2-ро поколение: Управление на подаваното гориво чрез измервателен блок. Инжектор с електромагнитен клапан. 1600 бара.
3-то поколение: Управление на подаваното гориво чрез измервателен блок. Пиезоинжектор. CRS3.1 = 1600 бара, CRS3.2 = 1800 бара, CRS3.3 = 2000 бара.
|
Преглед |
Принципите на работа на системата са едни и същи във всички случаи, макар че разположението може да се различава значително в зависимост от приложението или производителя. На фигура 1 е показан типичен дизайн на система common rail за пътнически автомобил.
Фигура 1: Горивна система common rail
- Резервоар за гориво
- Предварителен филтър
- Помпа за ниско налягане
- Горивен филтър
- Датчик за температурата на горивото
- Помпа за високо налягане
- Измервателен блок
- Горивна магистрала
- Датчик за налягане в горивната магистрала
- Клапан за управление на налягането
- Инжектор
|