WWW.BGDIAGNOSTICA.COM

 Покажи всички системи и датчици 

Магнитен датчик на разпределителния вал (camshaft sensor).

Компонент номер - 38

Идентификация

Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 е пример на общоизползван магнитен датчик на разпределителния вал.

Фигура 1

Датчикът обикновено се намира в цилиндровата глава, в непосредствена близост до разпределителния вал. (Вижте местоположението на компонентите).

Функция

Магнитен датчик преобразува движението на зъба от черен метал в осцилиращо напрежение (фигура 2). Когато зъбът на ротора на магнитния датчик премине близо до върха на полюсния щифт, магнитното поле около бобината се променя. Когато магнитното поле се променя, в бобината се индуцира напрежение, което е пропорционално на силата и степента на промяната на полето. Една пълна осцилация се произвежда за всеки преминаващ зъб. Роторът на магнитния датчик обикновено е част от самия разпределителен вал, а датчикът произвежда серия от импулси, които се използват от ECU, заедно с датчика на коляновия вал, за синхронизация на запалването и инжекциона. Датчикът на разпределителния вал обикновено се използва, когато няма информация за Горна мъртва точка от датчика на коляновия вал.


 

Фигура 2

1 – Конектор
2 - Корпус
3 – Ротор на магнитния датчик
4 – Въздушна празнина
5 – Постоянен магнит
6 – Бобина
7 – Прътов щифт

 

Спецификация

Различните датчици има различни съпротивления, но по принцип типичният магнитен датчик ще бъде приблизително между 200 ома и 1,000 ома. Напрежението, произведено от датчика, зависи от ротора на магнитния датчик и от броя на оборотите в бобината, така че изходното напрежение може да бъде между 2V и 20V. Произведеният сигнал от датчика има много ниска енергия и може лесно да се влоши от други по-силни сигнали, например от запалителната система. Поради това жиците от датчика към ECU имат стабилно екраниране.

Осцилоскопски криви

 

Опростената схема на свързване показва системата за измерване на магнитния датчик (фигура 3). Изходното напрежение на датчика се подава във верига на тригер на Шмит A, където синусоидалната форма на сигнала се преобразува в квадратна форма на сигнала със същата продължителност. След това сигналът се използва от ECU, за да изчисли положението на разпределителния вал

Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности.

Измерването на напрежението се прави между X и Y.

Фигура 3

 

Фигура 4 показва опростена форма на сигнала на напрежението, чиято обща форма е присъща за повечето магнитни датчици.


Фигура 4

 

Диагностика

Откачете датчика и проверете дали съпротивлението е приблизително между 200 ома и 1,000 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете датчика.

Проверете размера на въздушната празнина между датчика и ротора на магнитния датчик.

Проверете дали има малко изходно напрежение, когато железен предмет се прекара бързо край върха на датчика.

Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и терминалите, като обърнете внимание на състоянието на екранирането.