Дизелова Помпа.

Редова помпа

Целта на инжекционната система е да впръска в горивната камера точното количество гориво, в зависимост от натоварването на двигателя, в точния момент и по време на правилния инжекционен период. Инжекционната система е оборудвана със следните компоненти (показани на фиг. 1), за да постигне това:


Фиг. 1

  1. редова помпа
  2. бутало
  3. горивоподкачваща помпа
  4. регулатор
  5. таймер на инжекциона
  6. инжектор

Редова помпа
Редовата помпа е от типа с разпределителен вал, с помпен елемент за всеки цилиндър. Помпата се задейства от разпределителен вал (фиг. 2-1) и направляваща прът (фиг. 2-2). Разпределителният вал създава вертикален момент на буталото (фиг. 2-3). Въртенето на буталото се причинява от направляващия прът.

Бутало
Вертикалният момент на буталото създава повишаване на налягането. Въртенето на буталото променя подаването на помпата. Впръскването започва, когато създаденото налягане превиши налягането на отваряне на нагнетателния клапан (фиг. 2-4). Впръскването спира, когато се отвори преливника (фиг. 2-5). Фигура 3 показва различни положения на буталото. Положение A: презареждане, положение B: стоп-положение, положение C: ниска мощност, положение D: висока мощност.


Фиг. 2 - Фиг. 3

Горивоподкачваща помпа
Горивоподкачващата помпа подава горивото от резервоара към страната с ниско налягане на инжекционната помпа.

Регулатор
Ограничаването на максималната скорост и управлението на двигателя на празен ход са две основни задължения на регулатора. Ограничаването / управлението се извършва от движението на направляващия прът. Има три основни вида регулатори: механични, пневматични и хидравлични. Фигура 4 показва механичен регулатор (A = студен старт, B = ниска мощност, C = висока мощност, D = стоп)


Фиг. 4

Регулаторът може да се замени също с Електронно Дизелово Управление (EDC), което използва повече променливи. EDC има предимството, че може да обменя данни с други електронни системи.

Таймер на инжекциона
Таймерът на инжекциона ускорява началото на подаването на гориво, когато оборотите на двигателя се увеличават. Поради това дизеловият двигател има по-добра производителност. Фигура 5 показва таймер на инжекциона (1 = водимо колело, 2 = задвижваща ос, A = положение на покой, B = ниска скорост, C = висока скорост).


Фиг. 5

Инжектор
Целта на инжектора е да раздробява горивото до желаната степен и да го впръсква в горивната камера, като използва високо налягане (350-1200 bar). Фигура 6 показва два различни инжектора (A = дюза за централно впръскване, B = дюза за многоточково впръскване). Дюзата за централно впръскване се използва главно в дизелови двигатели с предкамера, дюзата за многоточково впръскване се използва главно при директно впръскване на горивото.


Фиг. 6

Дистрибуторна помпа

Целта на инжекционната система е да впръска в горивната камера точното количество гориво, в зависимост от натоварването на двигателя, в точния момент и по време на правилния инжекционен период. Инжекционната система е оборудвана със следните компоненти (показани на фиг. 1), за да постигне това:

  1. Дистрибуторна помпа
  2. бутало
  3. спирателен клапан за горивото
  4. горивоподкачваща помпа
  5. регулатор
  6. таймер на инжекциона
  7. инжектор

Дистрибуторна помпа
Дистрибуторната помпа има един помпен елемент, който захранва всички цилиндри. Помпеният елемент създава и разпределя високото налягане на впръскване чрез въртене и създаване на аксиални движения. Всеки цилиндър се захранва по време на едно завъртане.


Фиг. 1

Бутало
Аксиалното движение на буталото създава повишаване на налягането. Разпределянето на помпата се причинява от въртенето на буталото. Фигура 2 показва как става разпределянето и повишаването на налягането. Положение A: всмукване на гориво, положение B: повишаване на налягането и разпределяне, положение C: край на впръскването.


Фиг. 2

Спирателен клапан за горивото
Спирателният клапан за горивото прекъсва подаването на гориво на буталото. Действието на клапана е електромагнитно.

Горивоподкачваща помпа
Горивоподкачващата помпа подава горивото от резервоара към страната с ниско налягане на инжекционната помпа. Горивоподкачващата помпа е лопаткова помпа и е вградена в инжекционната помпа.

Регулатор
Задачите на регулатора са да ограничава максималната скорост, да управлява оборотите на двигателя на празен ход и да управлява оборотите на двигателя между празен ход и максимална скорост. Ограничаването / управляването се извършва чрез движението на ролката (показана на фигура 3 A). Регулаторът може да бъде с механично, хидравлично или електронно действие. Фигура 3 показва механичен регулатор за всички скорости. Електронният регулатор - Електронно дизелово управление (EDC), използва повече променливи и поради това може да бъде по-точен. EDC също така има предимството, че може да обменя данни с други електронни системи.


Фиг. 3

Таймер на инжекциона
Таймерът на инжекциона ускорява началото на подаването на гориво (макс. ± 12º на разпределителния вал), когато оборотите на двигателя се увеличават. Поради това дизеловият двигател има по-добра производителност. Фигура 4 показва таймер на инжекциона (A = положение на покой, B = работно състояние).


Фиг. 4

Инжектор
Целта на инжектора е да раздробява горивото до желаната степен и да го впръсква в горивната камера, като използва високо налягане (350-1200 bar). Фигура 5 показва два различни инжектора (A = дюза за централно впръскване, B = дюза за многоточково впръскване). Дюзата за централно впръскване се използва главно в дизелови двигатели с предкамера, дюзата за многоточково впръскване се използва главно при директно впръскване на горивото.


Фиг. 5