Компонент номер - 40
Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя.Фигура 1 показва два примера на общоизползвани датчици на разпределителния вал с ефект на Хол.
Фигура 1
Датчикът обикновено се намира в цилиндровата глава, в непосредствена близост до разпределителния вал или гърбичните шайби. (Вижте местоположението на компонентите).
Този тип датчик използва специален вид полупроводник за преобразуване на променливо магнитно поле в променливо напрежение (фигура 2). По-силното магнитно поле произвежда по-високо напрежение. Поток от електрони (жълта стрелка) преминава през устройството и когато магнитното поле (зелени стрелки) се приложи перпендикулярно на електронния поток, то кара електроните да преминат надолу през материала, където се събират на отрицателния електрод (синя стрелка). Тъй като отрицателният електрод има излишък от електрони, другата страна на устройството има недостатък и затова става положителен електрод (червена стрелка). Движението на поток от електрони поради променящата се сила на магнитното поле е известно като ефект на Хол.
Фигура 2
За разлика от магнитните сензорни устройства, изходът от устройствата с ефект на Хол не се влияе от нивото на промяната на магнитното поле. Напрежението, произведено от датчика на Хол, е от порядъка на миливолтове и се усилва от електрониката в самия уред. Полученото изходящо напрежение обикновено се определя от захранващото напрежение, така че ако захранването е 5V, изходящият сигнал ще бъде 5V, ако захранването е 12V, тогава изходящият сигнал ще е 12V. Една пълна осцилация се произвежда за всеки преминаващ зъб (фигура 3).
Роторът на магнитния датчик обикновено е част от самия разпределителен вал, а датчикът произвежда серия от импулси, които се използват от ECU, заедно с датчика на коляновия вал, за синхронизация на запалването и инжекциона.
Фигура 3 |
1 – Екранирани жици |
Уредът с ефект на Хол може да се захрани с напрежение от 5V директно от ECU (фигура 4) или с 12V (фигура 5).
Фигура 4
Фигура 5
В тези примери се използва захранване от 5V от ECU.
Опростената схема на свързване показва системата за измерване на датчика на Хол (фигура 6). Изходното напрежение на датчика се подава на веригата за обработка на сигнали B, където се броят импулсите на формата на сигнала. След това сигналът се използва от ECU, за да изчисли положението на разпределителния вал. В тази примерна схема се използва стабилизирано захранване. За да се поддържа стабилно напрежение, променливото напрежение от акумулатора се подава на регулираща верига A. Веригата на регулатора поддържа изхода си на 5V, независимо от промените в натоварването и промените в напрежението на акумулатора. Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности. Измерването на напрежението се прави между X и Y |
Фигура 6 |
В зависимост от вътрешната електроника на датчика, изходът може да бъде или положителен, или отрицателен.
Фигура 7 показва опростена форма на сигнала на напрежението в положителна посока, чиято обща форма е присъща на датчици с ефект на Хол. |
фигура 7 |
Фигура 8 показва опростена форма на сигнала на напрежението в отрицателна посока, чиято обща форма е присъща на датчици с ефект на Хол. |
фигура 8 |
Проверете дали има напрежение от 12V или 5V на захранването на датчика по отношение на масата на акумулатора.
Проверете размера на въздушната празнина между датчика и ротора на магнитния датчик.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.