Компонент номер - 42
Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 е пример на общоизползван датчик за температурата на охладителната течност.
Фигура 1
Датчикът обикновено се намира в корпуса на водната помпа или колектора преди термостата. (Вижте местоположението на компонентите)
Най-често използваният уред за измерване на температурата е термистор, монтиран вътре в корпус (фигура 2). Термисторите са изградени от полупроводников материал, проектиран да променя съпротивлението при промяна на температурата. Те са много полезни, защото предлагат голяма промяна на съпротивлението при малка промяна на температурата и затова е възможно да се правят прецизни измервания. Най-често използваните видове намаляват съпротивлението си при покачване на температурата и са известни като уреди с Отрицателен Температурен Коефициент. По-малко използваните видове повишават съпротивлението си, когато температурата се повишава, и са известни като устройства с положителен температурен коефициент.
Фигура 2 |
1 – Конектор |
Различните датчици има различни съпротивления, но по принцип типичният термистор с отрицателен температурен коефициент ще бъде около 10,000 ома при 0°C и около 100 ома при 100°C. Фигура 3 показва графика на съпротивлението спрямо температурата за типично устройство с отрицателен температурен коефициент.
Фигура 3
Различните датчици има различни съпротивления, но по принцип типичният термистор с положителен температурен коефициент ще бъде около 100 ома при 0°C и около 10,000 ома при 100°C. . Фигура 4 показва графика на съпротивлението спрямо температурата за типично устройство с Положителен Температурен Коефициент.
Фигура 4
Термодатчиците обикновено се захранват със стабилизирано напрежение от 5V директно от ECU (фигура 5).
Фигура 5
Опростената схема на свързване показва системата за измерване на температурата на охладителната течност (фигура 6). Термодатчикът представлява част от веригата за разпределяне на напрежението, заедно с вътрешно съпротивление R. Когато се променя температурата, измерена от датчика, променя се и съпротивлението, а оттам и напрежението през него. Напрежението се подава на аналогово-цифров преобразувател B , където цифровият изход се сравнява с вътрешна справочна таблица, поддържана в ECU. ECU регулира сигнала към инжекторите, за да поддържа правилно подаване на гориво спрямо работния температурен диапазон на двигателя.
Предоставяното напрежение на веригата на разпределителя трябва да бъде изключително стабилно, тъй като всяка промяна може да се изтълкува погрешно от ECU като температурна промяна. За да се поддържа стабилно напрежение, променливото напрежение от акумулатора се подава на регулираща верига A. Веригата на регулатора поддържа изхода си на 5V, независимо от промените в натоварването на веригата за разпределяне на напрежението и от промените в напрежението на акумулатора.
Фигура 6
Откачете датчика и проверете дали съпротивлението е приблизително между 100 ома и 10,000 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете датчика.
Проверете дали съпротивлението се мени с температурата, демонтирайте датчика и измерете съпротивлението на стайна температура и отново с датчика, потопен в гореща вода. Ако съпротивлението не се променя, сменете датчика.
Проверете дали на клемата на ECU има напрежение от 5V по отношение на масата на акумулатора, захранващо датчика, когато датчикът е откачен.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.