Датчик за скорост на автомобила - Speed sensor.

Компонент номер - 49

Идентификация

Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя.Фигура 1 показва два примера на общоизползвани датчици за скоростта на автомобила.


фигура 1

Датчикът обикновено се намира в предавателната кутия, близо до картера на диференциала. (Вижте местоположението на компонентите).

Функция
Индуктивен

Магнитен датчик преобразува движението на зъба от черен метал в осцилиращо напрежение (фигура 2). Когато зъбът на ротора на магнитния датчик премине близо до върха на полюсния щифт, магнитното поле около бобината се променя. Когато магнитното поле се променя, в бобината се индуцира напрежение, което е пропорционално на силата и степента на промяната на полето. Една пълна осцилация се произвежда за всеки преминаващ зъб. Роторът на магнитния датчик и датчикът обикновено са монтирани в един корпус, като роторът на магнитния датчик се задвижва от главното предаване на предавателната кутия. Датчикът произвежда серия от импулси, които се използват от ECU за следене на скоростта на автомобила, която след това се извежда на скоростомера. Една пълна осцилация се произвежда за всеки преминаващ зъб.

Фигура 2

 

1 – Екранирани жици
2 - Корпус
3 – Ротор на магнитния датчик
4 – Въздушна празнина
5 – Постоянен магнит
6 – Бобина
7 – Прътов щифт

 

Ефект на Хол

Този тип датчик използва специален вид полупроводник за преобразуване на променливо магнитно поле в променливо напрежение (фигура 3). По-силното магнитно поле произвежда по-високо напрежение. Поток от електрони (жълта стрелка) преминава през устройството и когато магнитното поле (зелени стрелки) се приложи перпендикулярно на електронния поток, то кара електроните да преминат надолу през материала, където се събират на отрицателния електрод (синя стрелка). Тъй като отрицателният електрод има излишък от електрони, другата страна на устройството има недостатък и затова става положителен електрод (червена стрелка). Движението на поток от електрони поради променящата се сила на магнитното поле е известно като ефект на Хол.

фигура 3

За разлика от магнитните сензорни устройства, изходът от устройствата с ефект на Хол не се влияе от нивото на промяната на магнитното поле. Напрежението, произведено от датчика на Хол, е от порядъка на миливолтове и се усилва от електрониката в самия уред. Полученото изходящо напрежение обикновено се определя от захранващото напрежение, така че ако захранването е 5V, изходящият сигнал ще бъде 5V, ако захранването е 12V, тогава изходящото напрежение ще е 12V. Една пълна осцилация се произвежда за всеки преминаващ зъб (фигура 4).

Роторът на магнитния датчик и датчикът обикновено са монтирани в един корпус, като роторът на магнитния датчик се задвижва от главното предаване на предавателната кутия. Датчикът произвежда серия от импулси, които се използват от ECU за следене на скоростта на автомобила, която след това се извежда на скоростомера.

Фигура 4

 

1 – Свързващи жици
2 - Корпус
3 – Ротор на магнитния датчик
4 – Въздушна празнина
5 – Постоянен магнит
6 – Устройство с ефект на Хол

Спецификация
Индуктивен

Различните датчици има различни съпротивления, но по принцип типичният магнитен датчик ще бъде приблизително между 200 ома и 1,000 ома. Напрежението, произведено от датчика, зависи от ротора на магнитния датчик и от броя на оборотите в бобината, така че изходното напрежение може да бъде между 5V и 20V. Произведеният сигнал от датчика има много ниска енергия и може лесно да се влоши от други по-силни сигнали, например от запалителната система. Поради това жиците от датчика към ECU имат стабилно екраниране.

Осцилоскопски криви

 

 

Опростената схема на свързване показва системата за измерване на магнитния датчик (фигура 5). Изходното напрежение на датчика се подава във верига на тригер на Шмит A, където синусоидалната форма на сигнала се преобразува в квадратна форма на сигнала със същата продължителност. След това сигналът се използва от ECU, за да изчисли скоростта на автомобила.

Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности.

Измерването на напрежението се прави между X и Y.

Фигура 5

 

 

 

 

Фигура 6 показва опростена форма на сигнала на напрежението, чиято обща форма е присъща за повечето магнитни датчици.

Фигура 6

Спецификация
Ефект на Хол

В тези примери се използва захранване от 5V от ECU.

 

 

Опростената схема на свързване показва системата за измерване на датчика на Хол (фигура 7). Изходното напрежение на датчика се подава на веригата за обработка на сигнали B, където се броят импулсите на формата на сигнала. След това сигналът се използва от ECU, за да изчисли скоростта на автомобила.

В тази примерна схема се използва стабилизирано захранване. За да се поддържа стабилно напрежение, променливото напрежение от акумулатора се подава на регулираща верига A. Веригата на регулатора поддържа изхода си на 5V, независимо от промените в натоварването и промените в напрежението на акумулатора.

Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности.

Измерването на напрежението се прави между X и Y

Фигура 7

 

В зависимост от вътрешната електроника на датчика, изходът може да бъде или положителен, или отрицателен.

 

 

Фигура 8 показва опростена форма на сигнала на напрежението в положителна посока, чиято обща форма е присъща на датчици с ефект на Хол.

Фигура 8

 

 

 

Фигура 9 показва опростена форма на сигнала на напрежението в отрицателна посока, чиято обща форма е присъща на датчици с ефект на Хол.

Фигура 9

 

Диагностика
Индуктивен

Откачете датчика и проверете дали съпротивлението е приблизително между 200 ома и 1,000 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете датчика.

Проверете размера на въздушната празнина между датчика и ротора на магнитния датчик.

Проверете дали има малко изходно напрежение, когато железен предмет се прекара бързо край върха на датчика.

Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите. Обърнете внимание на състоянието на екранирането.

Ефект на Хол

Проверете дали има напрежение от 12V или 5V на захранването на датчика по отношение на масата на акумулатора.

Проверете размера на въздушната празнина между датчика и ротора на магнитния датчик.

Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.