Компонент номер - 74
Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 показва два примера на общоизползвани датчици за налягане на горивото.
Фигура 1
Датчикът обикновено се намира точно на горивната магистрала на инжектора. (Вижте местоположението на компонентите).
Датчикът за налягане на горивото е уред за измерване на налягане, който сравнява налягането на горивото в горивопровода на инжекциона, с референтен вакуум, съдържащ се в уреда. Полученият изходен сигнал, върнат към ECU, е пропорционален на налягането на горивото в горивната магистрала. Налягането на горивото се прилага към едната страна на тънка силициева мембрана, която има четири тензометъра с различни ориентации, ецнати върху нея (фигура 2); другата страна на мембраната се обхваща от уплътнен референтен вакуум (фигура 3). С промяната на налягането на горивото мембраната променя формата си, а оттам се променя и съпротивлението на тензометрите.
Фигура 2 |
1 – Силиконова мембрана |
Фигура 3 |
1 – Щифт на конектора |
Фигура 4 показва чертеж в частичен разрез на типичен датчик за налягане на горивото.
Фигура 4 |
1 – Връзка на горивната магистрала |
Вградената електроника в уреда преобразува променящото се съпротивление на тензометъра в полезно променливо напрежение за ECU. Различните датчици има различни реакции; фигура 5 показва изходна характеристика на напрежението към налягането за типичен датчик за налягане на горивото.
Фигура 5
Датчиците за налягане на горивото обикновено се захранват със стабилизирано напрежение от 5V директно от ECU (фигура 6).
Фигура 6
Опростената схема на свързване показва системата за измерване налягането на горивото (фигура 7). Изходното напрежение от датчика се подава в аналогово-цифров преобразувател B , където цифровият изход се използва за изчисляване на налягането на горивото в горивната магистрала. В тази примерна схема се използва стабилизирано захранване. За да се поддържа стабилно напрежение, променливото напрежение от акумулатора се подава на регулираща верига A. Веригата на регулатора поддържа изхода си на 5V, независимо от промените в натоварването и промените в напрежението на акумулатора. Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности. Измерването на напрежението се прави между X и Y. |
Фигура 7 |
Фигура 8 показва опростена форма на сигнала на напрежението, чиято обща форма е присъща за повечето датчици за налягане на горивото, когато дроселовата клапа е отворена и затворена. |
Фигура 8 |
Проверете дали има напрежение от 5V на захранването на датчика по отношение на масата на акумулатора.
Проверете дали изходното напрежение се променя, когато се променя налягането, действащо върху датчика.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.