Реле на горивната помпа.

Компонент номер - 91

Идентификация

Действието на тези релета е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 показва два примера на общоизползвани релета за горивната помпа.

Фигура 1

Релето обикновено се намира в главната кутия с релета. (Вижте местоположението на компонентите).

Функция

Релето е електромагнитно управляван прекъсвач, в който входящ ток от порядъка на 135mA може да се превключи на 70A. Когато през бобината протича ток, се създава магнитно поле, което привлича шарнирно закрепена мека желязна пластина, която от своя страна е механично свързана с единия контакт на превключвателя.

Фигура 2 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно нормално отворено реле. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контактите са нормално отворени.

Фигура 2

 

1 – Корпус
2 – Полюс
3 – Възвратна пружина
4 – Бобина
5 – Панта
6 – Гъвкав меден шнур
7 – Мека желязна сърцевина
8 – Контакти

 

Фигура 3 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно нормално отворено реле със свързани щифтове. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контактите са нормално отворени.

Фигура 3

 

1 – Корпус
2 – Полюс
3 – Възвратна пружина
4 – Бобина
5 – Панта
6 – Гъвкав меден шнур
7 – Мека желязна сърцевина
8 – Контакти

 

Фигура 4 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно нормално затворено реле. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контактите са нормално затворени.

Фигура 4

 

 

1 – Корпус
2 – Полюс
3 – Възвратна пружина
4 – Бобина
5 – Панта
6 – Гъвкав меден шнур
7 – Мека желязна сърцевина
8 – Контакти

 

Фигура 5 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно превключващо реле. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контакт A е нормално отворен, а контакт B е нормално затворен.

Фигура 5

1 – Корпус
2 – Полюс
3 – Възвратна пружина
4 – Бобина
5 – Панта
6 – Гъвкав меден шнур
7 – Мека желязна сърцевина
8 – Контакти

Спецификация
Импеданс

Различните релета има различни импеданси, но по принцип типичното реле има импеданс на бобината между 50 ома и 150 ома.

Захранване

Релетата за горивната помпа обикновено се захранват с напрежение от 12V директно от акумулатора.

Фигура 6 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално отворено реле. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 6

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва съпротивление (R), за да се ограничи тока през бобината (фигура 7).

Фигура 7

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва диод (D) за разсейване на съхранената енергия в бобината (фигура 8).

Фигура 8

Фигура 9 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално отворено реле със свързани щифтове. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 9

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва съпротивление (R), за да се ограничи тока през бобината (фигура 10).

Фигура 10

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва диод (D) за разсейване на съхранената енергия в бобината (фигура 11).

Фигура 11

Фигура 12 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално затворено реле. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 12

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва съпротивление (R), за да се ограничи тока през бобината (фигура 13).

Фигура 13

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва диод (D) за разсейване на съхранената енергия в бобината (фигура 14).

Фигура 14

Фигура 15 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно превключващо реле. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 15

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва съпротивление (R), за да се ограничи тока през бобината (фигура 16).

Фигура 16

Някои системи за управление на мотора изискват да се използва диод (D) за разсейване на съхранената енергия в бобината (фигура 17).

Фигура 17

Фигура 18 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално отворено реле с вграден предпазител. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 18

Някои системи за управление на мотора комбинират релето на горивната помпа и основното реле в един корпус (фигура 19). Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 19

Диагностика

Откачете релето и проверете дали съпротивлението на бобината е приблизително между 50 ома и 150 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете датчика.
Проверете дали има отворена верига между клемите на превключвателя за нормално отворено реле, когато бобината не е възбудена.
Проверете дали има непрекъснатост между клемите на превключвателя за нормално отворено реле, когато бобината е възбудена.
Проверете дали има отворена верига между клемите на нормално отворения превключвател за превключващо реле, когато бобината не е възбудена.
Проверете дали има непрекъснатост между клемите на нормално затворения превключвател за превключващо реле, когато бобината не е възбудена.
Проверете дали има непрекъснатост между клемите на нормално отворения превключвател за превключващо реле, когато бобината е възбудена.
Проверете дали има отворена верига между клемите на нормално затворения превключвател за превключващо реле, когато бобината е възбудена.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.