Реле за управление.

Компонент номер - 93

Идентификация

Действието на тези релета е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 е пример на общоизползвано реле за управление.

Фигура 1

Релето обикновено се намира в главната кутия с релета. (Вижте местоположението на компонентите).

Функция

Релето е електромагнитно управляван прекъсвач, в който входящ ток от порядъка на 135mA може да се превключи на 70A. Когато през бобината протича ток, се създава магнитно поле, което привлича шарнирно закрепена мека желязна пластина, която от своя страна е механично свързана с единия контакт на превключвателя. Сигналът към бобината се управлява от бордовата електроника, която може да има един или повече входове, всеки от които трябва да удовлетворява определените условия, преди релето да може да се активира. Входовете към релето за управление са сигнали от други системи в автомобила и могат да включват модул на въздушна възглавница, ключове на вратите и сигнал за стартиране.

Фигура 2 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно нормално отворено реле за управление. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контактите са нормално отворени. Входните сигнали се подават към печатната платка.

1 – Мека желязна сърцевина
2 - Корпус
3 – Полюс
4 – Възвратна пружина
5 – Бобина
6 – Панта
7 – Гъвкав меден шнур
8 – Вътрешна електроника
9 – Контакти

Фигура 2

Фигура 3 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно нормално отворено реле със свързани щифтове. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контактите са нормално отворени.

1 – Мека желязна сърцевина
2 - Корпус
3 – Полюс
4 – Възвратна пружина
5 – Бобина
6 – Панта
7 – Гъвкав меден шнур
8 – Вътрешна електроника
9 – Контакти

Фигура 3

Фигура 4 показва чертеж в частичен разрез на типично еднополюсно превключващо реле. Броят на полюсите съответства на броя на превключвателите, така че всяко еднополюсно реле има един превключвател. Контактите на превключвателя се наричат нормално отворени или нормално затворени; на този чертеж контакт A е нормално отворен, а контакт B е нормално затворен.

1 – Мека желязна сърцевина
2 - Корпус
3 – Полюс
4 – Възвратна пружина
5 – Бобина
6 – Панта
7 – Гъвкав меден шнур
8 – Вътрешна електроника
9 – Контакти

Фигура 4

Спецификация
Импеданс

Различните релета има различни импеданси, но по принцип типичното реле има импеданс на бобината между 50 ома и 150 ома. Въпреки че това не винаги може да се измери от външните щифтове.

Захранване

Релетата обикновено се захранват с напрежение от 12V директно от акумулатора.

Фигура 5 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално отворено реле. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 5

Фигура 6 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно нормално отворено реле със свързани щифтове. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 6

Фигура 7 показва номерата и разположението на стандартните щифтове за еднополюсно превключващо реле. Конструкцията и номерацията на щифтовете може да е различна, в зависимост от производителя.

Фигура 7

Диагностика

Проверете захранващото напрежение и заземяващите свръзки.
Проверете дали релето работи, когато са удовлетворени всички входни условия.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.