Компонент номер - 157
Действието на клапана за вторично впръскване на въздух е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 е пример на общоизползван клапан за вторично впръскване на въздух.
фигура 1
Клапанът обикновено се намира в отделението за двигателя (вижте местоположението на компонентите).
По време на цикъл с изгаряне винаги остава малко количество неизгорял бензин (въглеводороди HC), което се освобождава в отработените газове. Количеството неизгорял бензин е по-голямо при студено стартиране, когато подаваната смес е изключително богата. За да се намалят емисиите при студен старт, в изпускателния колектор се напомпва въздух за кратко време, за да подпомогне изгарянето на неизгорелия бензин. Този процес не само намалява емисиите, но генерираната допълнителна топлина спомага за намаляване на времето за загряване на катализатора и така той започва да функционира по-рано. Клапанът за вторично впръскване на въздух позволява въздухът от вторичната въздушна помпа (158) да влиза в изпускателната система. Двата компонента се управляват от ECU.
Клапанът за вторично впръскване на въздух е електронно управляем електромагнитен клапан. Фигура 2 е чертеж в частичен разрез на типичен клапан за вторично впръскване на въздух.
фигура 2 |
1 – Възвратна пружина 2 – Бобина 3 – Корпус 4 – Конектор 5 – Монтажен слот 6 – Клапан 7 – Въздуховод 8 – Изходящ отвор за въздух |
Импеданс
Различните клапани могат да имат различни импеданси, но по принцип типичният клапан за вторично впръскване на въздух ще има импеданс между 20 ома и 100 ома.
Номиналното захранващо напрежение за клапана за вторично впръскване на въздух обикновено е 12V (фигура 3).
фигура 3
Откачете клапана и проверете дали импедансът е приблизително между 20 ома и 100 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете клапана.
Проверете действието на релето за управление и предпазителя (ако е приложимо).
Проверете състоянието и непрекъснатостта на жиците и клемите.