Компонент номер - 2
Действието на тези електромагнитни клапани е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 показва два примера на общоизползвани електромагнити на изпускателя на съда.
Електромагнитът на изпускателя на съда обикновено се намира в двигателния отсек с маркучи, които го свързват с изпарителния съд и смукателния колектор. (Вижте местоположението на компонентите).
Електромагнитът на изпускателя на съда е електро-механичен клапан, който свързва изпарителния съд със смукателния колектор (фигура 2). Изпаренията от резервоара за гориво се събират във филтъра с активен въглен на изпарителния съд. На редовни интервали ECU активира електромагнитния клапан и събраните горивни пари се засмукват от смукателния колектор, откъдето след това се изгарят в двигателя.
1 – Легло на клапана
2 – Възвратна пружина
3 – Монтаж
4 – Корпус
5 – Конектор
6 – Бобина
7 – Котва
8 – Към смукателния колектор
9 – От изпарителния съд
Спецификация
Импеданс
Различните електромагнити имат различни импеданси, но по принцип типичният електромагнит на изпускателя на съда ще има импеданс между 10 ома и 100 ома.
Захранващо напрежение
Номиналното захранване за електромагнитите на изпускателя на съда обикновено е 12V (фигура 3).
Осцилоскопски криви
ECU изпраща нискотоков сигнал към вътрешен силов транзистор с отворен колектор, който усилва сигнала, активиращ електромагнита (фигура 4).
Осцилоскопът често може да бъде полезен инструмент за диагностициране на неизправности.
Измерването на напрежението се прави между X и Y.
Фигура 5 показва опростена форма на сигнала на напрежението, чиято обща форма е присъща за повечето електромагнити на изпускателя на съда.
Електромагнитът е изключен в точка A. ECU включва електромагнита в точка B. Напрежението пада до нула в точка C. Когато ECU реши, че са се отделили достатъчно пари, той изключва електромагнита в точка D. Съществува количество съхранена енергия в бобината на електромагнита, затова се създава голяма EMF (Електрозадвижваща сила), която причинява голяма амплитуда на напрежението в точка E. Това напрежение се разсейва от импеданса на електромагнита и бързо се връща до 12V в точка F.
Диагностика
Откачете електромагнита и проверете дали импедансът е приблизително между 10 ома и 100 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете електромагнита.
Проверете дали има напрежение от 12V от страната на захранването на електромагнита по отношение на масата на акумулатора.
Проверете действието на релето за управление (ако е приложимо).
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.
Проверете маркучите за запушвания.