Компонент номер - 908
Действието на тези датчици е по същество едно и също във всички случаи, въпреки че конструкцията може да е различна, в зависимост от приложението или производителя. Фигура 1 е пример на общоизползван датчик на ускорителя.
Датчикът обикновено се намира на блока на педала на газта в пространството за краката. (Вижте местоположението на компонентите).
Съпротивителен
Датчикът на ускорителя е потенциометър, свързан към единия край на педала на дроселовата клапа, който при натискане на педала променя измереното съпротивление. Съпротивлението на потенциометъра е пропорционално на ъгъла на педала. Тази информация се използва от ECU за контролиране на правилното подаване на гориво към двигателя и за контролиране на положението на дроселовата клапа в системи, които използват електронно управляема дроселова клапа
Фигура 2 показва чертеж в частичен разрез на типичен двупистов датчик за положението на педала за газта.
1 – Монтажен отвор
2 – Корпус
3 – Чистачка 1
4 – Чистачка 2
5 – Съпротивителна писта 1
6 – Съпротивителна писта 2
7 – Вътрешни свръзки
8 – Конектор
Различните датчици могат да имат различни съпротивления, но най-общо типичният двоен потенциометърен датчик на ускорителя ще има съпротивление между 500 ома и 15,000 ома, а реакцията спрямо промяната на ъгъла (тета) ще бъде приблизително линеен. Двете криви показват различните съпротивления за първичния и вторичния потенциометри (фигура 3).
Двойните потенциометърни датчици на ускорителя обикновено се захранват със стабилизирано напрежение от 5V директно от ECU (фигура 4).
Опростената схема на свързване по-долу показва схема за измерване на датчика на ускорителя (фигура 5). Двупистовият датчик на ускорителя представлява част от две вериги за разпределяне на напрежението, заедно с вътрешни съпротивления R. Когато се променя ъгълът на педала на газта, измерен от датчика, променя се и съпротивлението, а оттам и напрежението през него. Отделните напрежения се подават в аналогово-цифрови преобразуватели B, където цифровият изход се използва за изчисляване на положението на педала на газта.
Предоставяното напрежение на веригата на разпределителя трябва да бъде изключително стабилно, тъй като всяка промяна може да се изтълкува погрешно от ECU като промяна в положението на педала на газта. За да се поддържа стабилно напрежение, променливото напрежение от акумулатора се подава на регулираща верига A. Веригата на регулатора поддържа изхода си на 5V, независимо от промените в натоварването на веригата за разпределяне на напрежението и от промените в напрежението на акумулатора.
Откачете датчика и проверете дали съпротивлението по двете съпротивителни писти е приблизително между 500 ома и 15,000 ома. Ако показанието е нула или безкрайно, сменете датчика.
Проверете дали съпротивлението се променя между една клема на първата съпротивителна писта и контактната четка, когато се натиска педалът на газта. Ако съпротивлението не се променя, сменете датчика.
Проверете дали съпротивлението се променя между една клема на втората съпротивителна писта и контактната четка, когато се натиска педалът на газта. Ако съпротивлението не се променя, сменете датчика.
Проверете дали на клемата на ECU има напрежение от 5V по отношение на масата на акумулатора, захранващо първата съпротивителна писта, когато датчикът е откачен.
Проверете дали на клемата на ECU има напрежение от 5V по отношение на масата на акумулатора, захранващо втората съпротивителна писта, когато датчикът е откачен.
Проверете непрекъснатостта и състоянието на жиците и клемите.