Помпа за високо налягане

Функция

Помпата за високо налягане създава постоянно налягане на горивната магистрала, независимо от впръскването на горивото. За разлика от обикновените горивни инжекционни системи, горивото не се нагнетява по време на процеса на впръскване. Помпата е разположена на същото място като обичайната инжекционна помпа. Тя се задейства чрез съединително звено - верига, зъбно колело или назъбен ремък. Оборотите на помпата са пропорционални на оборотите на двигателя. Когато двигателят работи на празен ход или с непълно натоварване, помпата за високо налягане подава излишно гориво. При системите от първо поколение то се връща в резервоара за гориво чрез клапан за управление на налягането на горивната магистрала. Неизползването на част от сгъстеното гориво води до спад на общата ефективност. Поради това системите от второто поколение контролират подаването на гориво от страната на помпата за високо налягане. Измервателният блок (променлив електромагнитен клапан) регулира количеството на горивото според нуждите на системата. Освен по-ниските изисквания за работата на помпата за високо налягане, това води също до намаляване на максималната температура на горивото.

Експлоатация

Вътре в помпата горивото се нагнетява от плунжери. С три подаващи хода за оборот радиално-буталната помпа създава застъпващи се подаващи ходове, равномерно натоварване на задвижването на помпата и ниско максимално натоварване на задвижването. Радиално-буталната помпа в пътнически автомобили се смазва от горивото. Търговските автомобили могат да имат помпи със смазване от маслото. Това са основно бутални помпи, монтирани на горивопровода.

Фигура 5: Радиално-бутална помпа
Figure 5: Radial-piston pump

  1. Входящ отвор за гориво
  2. Предпазен клапан
  3. Верига за смазване и охлаждане
  4. Плунжер на помпата
  5. Входящ клапан
  6. Камера на елемента
  7. Изходящ клапан

Помпата за ниско налягане подава горивото през филтър към входния отвор на помпата за високо налягане (1). Зад входния отвор се намира предпазния клапан (2). Когато налягането на подаваното гориво от помпата за ниско налягане превишава налягането на отвора на предпазния клапан, горивото преминава във веригата за смазване (3) на помпата за високо налягане. Ексцентрикът на задвижващия вал движи плунжера на помпата нагоре и надолу. Горивото преминава през входящия клапан (5) в камерата на елемента (6). Сега плунжерът на помпата се движи надолу. Когато се премине долната мъртва централна позиция на плунжера, входящият клапан се затваря. Налягането ще се повиши над налягането на подаваното гориво от помпата за ниско налягане. С повишаването на налягането се отваря изходящия клапан (7), когато се достигне налягането на горивната магистрала. Сгъстеното гориво преминава във веригата за високо налягане. Това продължава до достигане на горна мъртва централна позиция. След това налягането спада и изходящият клапан се затваря. Налягането на останалото гориво се понижава и плунжерът се движи надолу. Входящият клапан се отваря отново, когато налягането в камерата на елемента превиши налягането на подаваното гориво и процесът започва отначало.