|
Цел |
Горивната помпа за ниско налягане изтегля гориво от резервоара и го подава непрекъснато на горивната помпа за високо налягане. Има два вида горивни помпи за ниско налягане.
Фигура 2: Електрическа горивна помпа
- Помпен елемент
- Електромотор
- Краен капак
- Ограничител на налягането
- Невъзвратен клапан
|
Експлоатация |
Електрическата горивна помпа (Фигура 2) може да бъде монтирана или вътре в резервоара или на горивопровода. Освен да подава гориво, тя действа също и като спирател за горивото, ако е необходимо. Електрическата горивна помпа работи непрекъснато, независимо от оборотите на двигателя. Помпата постоянно подава гориво на инжекционната система, а преливен клапан позволява излишното гориво да се връща обратно в резервоара. Когато запалването е включено и двигателят спре, подаването на горивото се спира от предпазна верига. Електрическата горивна помпа се състои от помпен елемент, електромотор и краен капак.
Най-често използваният помпен елемент е циркулационна помпа (RCP). Това е нагнетателна помпа (Фигура 3) със свободно движещи се прорязани ротори (1), поставени в ексцентрична основна пластина (2). Когато роторът се върти, подвижните ролки (3) се избутват навън към корпуса. Това се дължи на въздействието на центробежната сила и налягането на горивото. Ролките действат като ротационни уплътнения и създават камера. Електромоторът се грижи прорязаният ротор да се върти непрекъснато. След затварянето на бъбрековидния входящ отвор обемът на камерата се намалява непрекъснато. Това е причината за помпеното действие.
Фигура 3: Циркулационна помпа
- Прорязан ротор
- Ексцентрична основна пластина
- Подвижни ролки
Крайният капак съдържа електрическите свръзки и изпускателния отвор за горивото от напорната страна. Добавен е невъзвратен клапан, който предотвратява изпразването на горивопроводите при изключване на помпата.
|
Експлоатация |
Зъбната горивна помпа (Фигура 4) се закрепва директно за двигателя или се вгражда в помпата за високо налягане. Тя се задейства главно чрез съединително звено - зъбно колело или назъбен ремък. Подаването на гориво зависи от скоростта на двигателя и се управлява от дроселовата клапа от страната на засмукване или чрез преливен клапан от напорната страна. Помпата се състои от две зацепващи се въртящи зъбни колела. Горивото се транспортира от смукателната към напорната страна в междузъбията. Контактната повърхност между зъбните колела действа като уплътнение и предотвратява обратното изтичане на горивото.
Когато двигателят е изсъхнал или преди първоначалното пускане горивната система трябва да се обезвъздуши. Това може да се улесни с монтирането на ръчна помпа директно на зъбната помпа или на горивопроводите за ниско налягане.
Фигура 4: Зъбна помпа
- Смукателна дроселова клапа
- Първично зъбно колело (водимо зъбно колело)
- Вторично зъбно колело
|